Peter Sommer alene med Palle i verden
Peter Sommer alene med Palle i verden
Officielt billetsalg starter torsdag d. 16. april kl. 10
Peter Sommer indtager Remisen – og det bliver noget helt særligt! Den 20. november får Remisen besøg af Peter Sommer og Palle Hjorth, når de tager deres anmelderroste koncertoplevelse med rundt i landet – og vi tør godt sige det: det her bliver stort.
Og publikum har mere end de populære stole i mørket at glæde sig til. For den dramatiske duo har overgået sig selv med et pragtstykke af lys, lyd og kostumeparade fra indringning til tæppefald - og bringer nu tidernes nok mest tvivlende men ikke tvivlsomme sangkatalog af store (og små) sange længere ud end scenekanten i et show i to akter , som de har valgt at kalde: “Ej Blot Til Lyset • Ej Blot Til Mørket”
Et setup, der kan forvandle ethvert rum – og som i Remisen bliver til en intim og nærværende koncertoplevelse.
Peter Sommer har i mere end 20 år skrevet nogle af de mest markante sange på dansk – sange, der ikke giver nemme svar, men som rammer noget ægte. Sammen med den stærke musikalske makker Palle Hjorth bliver både de største favoritter og de mere underspillede numre foldet ud i nye, levende fortolkninger
Du kan glæde dig til genhør med klassikere – og til helt nye versioner og fortolkninger, som kun opleves live på denne turné.
Nummererede siddepladser
Remisen er åben en time før, koncerten starter
Koncerten er inkl. en pause
Forudbestil dine drikkevarer til pausen: bestil og betal i baren inden koncerten starter, så står dine drikkevarer klar til dig i pausen
Remisen har fri parkering, regionaltoget går lige til døren
Kørestolspladser kan kun bookes via tlf. 9718 0909
Koncert
Fredag d. 20. nov. 2026 - kl. 20:00
ENTRÉ 400,- | 350,- | 300,- (+ BILLETGEBYR 15,-)
(ORDREGEBYR 10,-)